1. Polska
 2. Marka Scotch®: dozowniki kleju do taśm
 3. Informacje dotyczące marki Scotch®
O nas

O nas

Marka Scotch™ wierzy w zaradność i pomysłowość. Pokazuje ludziom magię tworzenia. Żeby jednak wszystko wyszło jak należy, potrzebne są właściwe narzędzia. Od wynalezienia pierwszej bezbarwnej taśmy w 1930 Scotch™ i 3M wprowadziły na rynek ponad 400 rodzajów taśm samoprzylepnych i niezliczone inne produkty od klejów w sprayu przez kleje w sztyfcie po podajniki do taśmy. Do każdej pracy jest idealne narzędzie. Pomożemy Ci je znaleźć.

Do czego dążymy

Wierzymy w zaradność

 • Zaradność to umiejętność przystosowania się i pokonywania trudności przy użyciu tego, co jest akurat pod ręką. Nie chodzi o to, by się ograniczać, lecz o spryt. Do tego trzeba znaleźć właściwe narzędzia i nie bać się z nich korzystać.

 • Zaradność leży w samym sercu wartości Scotch®. Rozumiemy, że rozwiązywanie problemów jest ostatecznym aktem twórczym. Tą zasadą kierowaliśmy się od samego początku przy pracy nad naszymi wynalazkami i nadal motywuje nas ona do dalszego działania. 


Przełomowe momenty w historii firmy

 • Taśma Scotch® Expressions

  Dzisiaj: taśmy Scotch® Brand Expressions są dostępne w ponad 100 kolorach i wzorach. W ofercie są taśmy, po których można pisać ścieralnymi flamastrami (biała) lub kredą (czarna); można je przykleić na dowolnej powierzchni bez specjalnych sprayów ani podkładów.

  2013: projektanci Scotch® na nowo zaprojektowali klasyczny wzór podajnika typu „ślimak”, który nie był zmieniany od 60 lat. Nowy podajnik ma nowoczesny i elegancki kształt dobrze dopasowany do dłoni i ułatwiający korzystanie.

  1997: wprowadzono podajniki do taśmy Scotch® Pop-Up. Z podajnika wysuwają się nacięte fragmenty taśmy o długości 5 cm, które można przykleić do nadgarstka lub dłoni. Ten wynalazek przyspiesza i ułatwia pakowanie prezentów, majsterkowanie i tworzenie prac szkolnych.

 • Taśma Scotch® Magic™

  1961: 3M wprowadza taśmę Scotch® Magic™. Ta nowatorska matowa taśma jest praktycznie niewidoczna na papierze i kopertach w jasnych kolorach. W przeciwieństwie do taśm błyszczących można po niej pisać długopisem, ołówkiem i flamastrem. Mniej więcej w tym samym czasie taśma celofanowa Scotch® zostaje przemianowana na taśmę przezroczystą.

  1941 - 1945: w trakcie II wojny światowej niemal cała produkcja taśmy jest przeznaczona na potrzeby armii. 3M opracowuje i produkuje ponad 100 różnych rodzajów taśmy na potrzeby fabryk sprzętu wojskowego produkcji, np. do uszczelniania, identyfikacji części, przytrzymywania materiałów, ochrony i izolacji. W tym okresie oferta 3M poszerza się o bezbarwną taśmę dwustronną Scotch® pokrytą klejem z obu stron.

 • Taśma celofanowa Scotch®

  1939: Scotch® wprowadza klasyczny podajnik do taśmy typu „ślimak”. Pierwsza wersja tego podajnika została wykonana tłoczonego metalu, a rok później do sprzedaży trafił model plastikowy.

  1932: Scotch® wprowadza pierwszy wzmacniany i obciążany podajnik do taśmy na blat. Jest on wykonany z żeliwa i waży ponad 3 kg.

  1930: Richard Drew, młody inżynier w firmie 3M, wynajduje taśmę celulozową Scotch®. Jej nazwa zmieni się później na „taśmę celofanową”. Odporna na wilgoć, pozwala sprzedawcom elegancko zaklejać zapakowane zakupy klientów. Taśma pomaga ludziom w ciężkich czasach Wielkiej Depresji, umożliwiając tanie naprawianie różnych drobnych domowych awarii.


Czy wiesz, że…?
W 1930 r. młody amator banjo imieniem Richard Drew został inżynierem w firmie 3M i wynalazł pierwszą bezbarwną taśmę. Miała ona służyć do szczelnego pakowania artykułów spożywczych w sklepach, co stawało się wówczas modne.

Niezwykłe sposoby wykorzystania taśmy Scotch®

Niezwykłe sposoby wykorzystania taśmy Scotch® Brand

 • W 1925 r. Richard Drew wynalazł taśmę maskującą, która miała pomagać w malowaniu dekoracji na karoseriach pojazdów bez uszkadzania istniejącego lakieru. Użytkownicy dość szybko znaleźli dla niej wiele innych nowatorskich zastosowań. Ta pomysłowość zdaje się nie mieć granic i od tamtego czasu możliwości wykorzystania taśm Scotch® są niemal nieskończone. Oto kilka z naszych ulubionych twórczych zastosowań.

 • Taśma bezbarwna Scotch®: służyła do ochrony przed korozją na sterowcu Goodyear; do sklejania pęknięć na miękkich skorupkach zapłodnionych jaj gołębi i indyków, z których następnie wykluwały się ptaki; oraz do naprawy sterów w samolotach. W 1946 r. krowy uszkodziły ster samolotu Taylorcraft, zjadając tkaninę pokrytą żywicą. Właściciel samolotu zakleił taśmą dziurę i odleciał.